Знаете ли, че 74% от хората се боят да застанат на сцена и да представят това, което знаят и могат? Да говорят пред публика е най-големият страх за тези хора. А само 68% от хората се боят от смъртта.
Имате 90 секунди при първа среща с непознат, за да направите впечатление за себе си и непознатият да си изгради за вас мнение на 95%. Останалото се гради с години. Но ако това е едно добро впечатление, можете да го развалите за секунда или две.
Преведено на езика на сцената, а ние сме на сцена дори и да не сме артисти, певци или танцьори, това означава, че още с излизането си на сцената трябва да сте в нужната кондиция, образ, настроение, за да предразположите публиката си към следващите неща, за които ще говорите.
В тази статия ще разгледаме публичната реч като антидот на съвременните мобилни устройства, особено при децата във възраст от 7 до 12 години. Възрастта, в която те развиват свои умения и формират свои виждания за света, е от особено значение. Следователно е важно да разгледаме какво е въздействието на тези технологии и как публичната реч може да предложи алтернатива.
Много деца на възраст между 7 и 12 години имат мобилни телефони и таблети. Голяма част от нас не може да живее, ако не е с телефон в ръка. Много от нас пък са повече от 5 часа на ден вторачени в екрана на мобилното устройство. Сами виждате каква е картинката, нали? Не е нужно да влизаме в подробни анализи.
Съвременните мобилни устройства са станали неотделима част от ежедневието на децата. Те предлагат много възможности за забавление, обучение и връзка с приятели. Въпреки това, тези устройства имат и отрицателни страни:
-
Отвличане на вниманието
Честото използване на мобилните устройства може да отклони вниманието на децата от важни задачи като учене и социални взаимодействия. Те могат да загубят интереса си към реалния свят около тях.
Ще ми се да ви разкажа нещо, което мой приятел спомена в интервю. Става дума за бизнес консултанта Любо Гетов, който сподели как общува с дъщеря си. Седят в две съседни стаи и вратите са отворени. Той я вика, но тя не идва. Той пак я вика, но тя или не чува, или се прави... Тогава той ѝ написва съобщение: Моля те, ела при мен! Имам нужда от помощта ти. И тя идва на секундата, като приема този вид комуникация за съвсем естествен. Да ѝ се сърдим ли? Не. Та нали ние, възрастните, сме довели нещата дотук, че вербалната комуникация да отстъпи на писмената такава, чрез мобилни устройства.
-
Намаляване на физическата активност
Залагането на децата пред мобилните устройства може да доведе до намаляване на физическата активност. Това може да има отрицателно въздействие върху техните здравословни навици и физическо развитие.
Знаем колко затлъстели деца има около нас. Знаете добре, че НИЕ ЕДНО ВРЕМЕ НЕ БЯХМЕ ТАКИВА. Нали? Всъщност истината е, че всяко поколение си има своите, да ги наречем – МОБИЛНИ УСТРОЙСТВА. И предното поколение все мърмори и е недоволно. Още от древна Гърция има документи за подобно недоволство. И такъв е кръговратът на живота. Това е. Но все пак има и моменти, когато се преминава линията на доброто, полезното… -
Ограничаване на социалните умения
Постоянното занимаване със смартфони и таблети може да ограничи способността на децата да развият социални умения и да участват в реални социални ситуации.
Моята дъщеря в един момент започна да ми говори със съкращения като: ЗДР!, БЛГ и т.н. и т.н. Но аз виждам в това едно обедняване на речника, една липса на навици да говорим красиво, изчерпателно и подробно. Дори ако щете да погледнем в очите, да подадем и стиснем нечия ръка по правилния за ситуацията начин. Да сме част от компания, която може и да се смее дори...
Сега, нека разгледаме как публичната реч може да се окаже антидот на тези нежелани влияния. Първо, обаче, трябва да си отговорим на въпроса:
Що е то публична реч?
Ние всеки ден се представяме публично. Говорим и в магазина, и в училище, и на работа, и в транспорта и къде ли не. И хората ни оценяват по начина, по който говорим с тях. Оценяват ни езика на тялото, начина, по който гледаме, докато говорим, и в крайна сметка богатството и разнообразието на речника ни... Публичната реч не е привилегия само на политици, учители, мениджъри, религиозни водачи и др. Публичната реч е част от нашия живот.
Какво дава на децата от 7 до 12 години, но и на всички останали, изучаването на публична реч? Няколко неща.
1. Развитие на комуникационните умения:
Практикуването на публични речи предполага ефективна комуникация с публика. Това помага на децата да развият способности за изразяване и слушане, които са от ключово значение за тяхното лично и професионално развитие. Ето нещо, което е важно да се знае. Публичната реч дава ключови умения за бъдещето на децата ни, като това да се изразяваме ясно и точно, да слушаме, да изслушваме и да анализираме. В театъра има следното популярно изречение: Слушам, Чувствам, Реагирам. Но ако там актьорите се учат да го правят на ужким, то ние трябва да можем да го правим съзнателно и с разбиране, с контрол над процеса.
2. Подобряване на самочувствието:
Когато децата стъпят на сцената и говорят пред публика, те излизат извън своята зона на комфорт и се справят със стреса и предизвикателствата. Това помага да израстват като уверени и самостоятелни личности.
Преди петнайсетина години защитавах дипломната си работа по маркетинг в УНСС. След като приключи фактическата защита и излязох навън, жена ми, която беше там, защото защитата беше публична, ми каза – ще имаш 6 на защитата. А тя не разбира нищо от маркетинг, повярвайте. Не и на база системни знания. И да, от 96 човека в курса имаше само 3 шестици и едната беше моята. Знаете ли защо бе решила, че ще имам 6? Защото видяла как устремено и уверено съм тръгнал към комисията. Как съм се държал и как съм говорил с тях и отговарял на въпросите от залата.
3. Стимулиране на креативността:
Подготовката и изпълнението на публични речи насърчава децата да бъдат креативни и изобретателни. Те учат как да структурират и представят своите мисли по интересен и убедителен начин.
За едночасово представяне се готвя дълго. Да, аз си знам материала и мога да говоря за публичната реч дори и без подготовка. Но ако искам да съм на ниво, трябва да помисля, да напиша, да създам презентацията си, да я осмисля и проверя... И това е творчески процес, който заема съзнанието ми дълго време.
Кое е най-важното за публичното говорене? Дали е самочувствието? Дали е увереността? Всъщност най-важното е да имате какво да кажете! А това става със натрупване на знания и умения и трябва да започнете още днес. Без значение в коя област. А публичната реч може да е само от полза за успешното развитие в една или друга сфера на живота. И да, мобилните устройства играят много важна роля в живота ни, но трябва да намерим начина да спрем вредните им влияния върху нас и нашите деца. Нека насърчаваме децата ни да използват технологията отговорно и да развиват своите умения за комуникация и изразяване.
Автор - Д-р Мартин Кърнолски
Източник: Публичната реч антидот на мобилните устройства при 7 - 12 г (martinkarnolsky.com)